Dojmy jedné dobrovolnice, díl 12

14. 6. 2012

Už deset měsíců jsem dobrovolnicí v rámci Evropské dobrovolné služby v bavorském Regensburgu.Unbekanntes Objekt

Uteklo to jako voda a zanedlouho – na konci srpna – předáme s Nicole štafetu ahoj.info dalším dobrovolníkům, napůl s radostí, ale napůl taky trochu se zármutkem.

Jako všichni evropští dobrovolníci jsem se v průběhu svého pobytu zúčastnila doprovodných pedagogických seminářů, na kterých jsem se seznámila s dobrovolníky z ostatních zemí, kteří pracují po celém Německu. Zejména na popříjezdovém semináři v krásném městečku Witzenhausen jsme se sešli skvělá parta lidí. Loučení na konci po deseti dnech, během kterých jsme stihli opravdu dobře poznat, bylo hodně emotivní, slíbili jsme si ale, že musíme zůstat i nadále v kontaktu. A tak se i stalo: navzájem jsme se navštěvovali ve svých městech či podnikali společně výlety.

Na uplynulý víkend jsme si naplánovali jednu z dalších akcí: Woodstock Open Air Festival v Dornstadtu, na kterém měla vystoupit naše oblíbená kapela, kterou jsme poslouchali na semináři ve Witzenhausenu – Irie Révoltés. Po několika týdnech domlouvání jsme si já, Hanna z Norska (dobrovolnice v Erfurtu) a Dmitry z Ruska (dobrovolník v malém městečku poblíž švýcarských hranic) koupili vstupenky a začali se těšit. Podle spojení, které jsme si všichni našli na stránkách Německých drah, jsme domluvili, že se setkáme na vlakovém nádraží v Ulmu, odkud to – podle nalezeného spojení – do Dornstadtu trvá místním autobusem čtvrthodinku.

V pátek večer jsme se tedy všichni tři potkali na nádraží v Ulmu. Protože už bylo pozdě a měli jsme spoustu věcí, rozhodli jsme se, že si do Dornstadtu vezmeme taxík. Během chvilky jsme byli v Dornstadtu a řidič se nás ptá, kde přesně budeme chtít vystoupit. „No přece na festivalu,“ odpovídáme. Taxikář se tváří překvapeně: „Festival? Nevím... kde by to tak mohlo být? Zavolám na centrálu, ať mi najdou adresu.“ Bohužel ani na centrále nebyl nikdo o festivalu informován.

Nejlepší je zeptat se místních obyvatel, pomyslela jsem si, když se na jinak liduprázdné ulici vynořil postarší pán. Moje otázka ho ale taky zaskočila: „To bude zřejmě něco nového, nikdy jsem o takovém festivalu neslyšel,“ kroutil hlavou. „Ale letos je to už třináctý ročník,“ vytahuju vítězoslavně letáček a ukazuju ho tomu kulturnímu ignorantovi. „Tak to vás zklamu, ale to jste ve špatném Dornstadtu,“ usmívá se pán, „tady jste v Dornstadtu v Bádensku-Württembersku, ale tenhle festival se koná v Dornstadtu v Bavorsku, tady to máte přece napsané!“ a ukazuje na drobným písmem napsanou zkratku „Bay“. Po tomhle vysvětlení jako by do nás uhodil blesk. Dva Dornstadty? A navíc jen 100 kilometrů od sebe? Šokovaní jsme se nechali odvést zpět do Ulmu (taxikář nám ze soucitu dal slevu 5 eur) a začali zjišťovat, jak se dostaneme do toho správného Dornstadtu. V pátek pozdě večer už to ale zkrátka nebylo reálné. Rozhodli jsme se proto jet do Regensburgu, tam u mě přespat a na festival vyrazit v sobotu.

Ve dvě hodiny v noci jsme byli konečně doma, vyspali jsme se pár hodin a druhý den po víc než pětihodinové cestě jsme odpoledne dorazili do Dornstadtu (v Bavorsku!). A naše odysea se nakonec rozhodně vyplatila: zažili jsme skvělou festivalovou atmosférou, poslechli výborné kapely, prostě výborná akce. A ponaučení? Příště si opravdu třikrát zkontroluju, kam mám jet! :)

14. června 2012, Barbora Pavlíčková

Impressionen einer Freiwilligen, Teil 12

14. 6. 2012

Schon seit zehn Monaten bin ich nun Freiwillige im Rahmen des Europäischen Freiwilligendienstes in Regensburg in Bayern.

Die Tage, Wochen und Monate kamen mir so vor als vergingen sie wie im Fluge und schon sehr bald – Ende August – geben Nicole und ich unsere ahoj.info-Staffel an die neuen Freiwilligen weiter, mit einem lachenden und einem weinenden Auge.

Während meines Aufenthaltes habe ich, wie auch all die anderen europäische Freiwilligen, an zwei pädagogischen Begleitseminaren teilgenommen, auf denen ich Freiwillige aus verschiedenen europäischen Ländern getroffen habe, die momentan in allen Ecken Deutschlands in ihren Projekten arbeiten. Besonders das Einführungsseminar in Witzenhausen war einfach Klasse, wir waren eine super Gruppe. Die Verabschiedung am Ende der zehn Tage, während denen wir uns so gut kennen gelernt haben, war sehr emotional. Wir haben uns damals versprochen, dass wir im Kontakt bleiben würden. Und so ist es auch geschehen: wir besuchten uns einander oder machten gemeinsame Ausflüge.

Für das vergangene Wochenende hatten wir wieder etwas geplant: Woodstock Open Air Festival in Dornstadt, wo unsere Lieblingsband Irie Révoltés, welche wir ständig auf dem Seminar in Witzenhausen gehören haben, auftreten sollte. Endlich kauften Hanna aus Norwegen (Freiwillige in Erfurt) und Dmitry aus Russland (Freiwillige in einem kleinen Dorf in der Nähe der schweizerischen Grenzen) und ich unsere Eintrittskarten und begannen uns darauf zu freuen. Wir verabredeten uns am Bahnhof in Ulm. Von dort aus dauert es – glaubt man der Deutschen Bahn – nur noch eine viertel Stunde mit dem Bus.

Also trafen wir uns am Freitagabend alle drei dort. Weil es schon ziemlich spät war und wir auch viel Gepäck dabei hatten, entschieden wir uns, dass wir von Ulm nach Dornstadt lieber ein Taxi nehmen. Schon bald waren wir in Dornstadt und der Fahrer fragte uns, wo genau wir denn hin wollten. „Na ja, zum Festival!“, antworten wir. Der Taxifahrer sieht überrascht aus: „Ein Festival? Da hab ich keine Ahnung... wo könnte das denn sein? Ich ruf mal die Zentrale an“. Aber leider wusste auch dort niemand über das Festival Bescheid.

Als ich auf der Straße einen älteren Mann bemerkte, dachte ich mir, dass es doch am besten wäre jemanden zu fragen, der hier wohnt. Meine Frage hat ihn aber auch sehr überrascht: „Das wird wahrscheinlich was neues sein, ich hab noch nie was davon gehört“, beantwortete er meine Frage mit einem Kopfschütteln. „Aber das ist doch schon zum dreizehnten Mal hier“, sagte ich und zeigte ich ihm stolz meinen Flyer. „Es tut mir sehr leid, aber Ihr seid im falschen Dornstadt gelandet,“ lachte er, „das hier ist Dornstadt in Baden-Württemberg, aber Euer Festival findet in Dornstadt in Bayern statt, steht hier doch auch!“ und er zeigte auf die Abkürzung „Bay“, die in ganz kleiner Schrift auf dem Flyer geschrieben war. Und dann ist es, als wäre ein Blitz in mich einschlagen: zwei Dornstädte? Und dazu auch noch 100 km voneinander entfernt? Wir haben uns vom Taxifahrer zurück zum Ulmer Hauptbahnhof bringen lassen (vor lauter Mitleid hat er uns 5 Euro Ermäßigung gegeben) und versucht herauszufinden, wie wir jetzt noch ins richtige Dornstadt fahren könnten. Es stellte sich heraus, dass ein solches Unternehmen an einem Freitagabend einfach nicht möglich war. Es blieb uns nichts anderes übrig als nach Regensburg zu fahren, bei mir zu übernachten und erst am Samstag loszufahren.

Um zwei Uhr nachts waren wir endlich zu Hause, schliefen ein paar Stunden und machten uns am Morgen erneut auf die Reise. Nach fünf Stunden im Zug und Bus erreichten wir auch tatsächlich das richtige Dornstadt (in Bayern!). Unsere Odyssee hat sich aber definitiv gelohnt: wir haben eine tolle Festivalatmosphäre erleben dürfen, geile Bands gehört und gesehen, kurzum es war einfach Klasse. Und die Moral von der Geschicht? Schau lieber dreimal nach und verirr Dich nicht. :)

how to learn arabic online

14.06.2012, Barbora Pavlíčková

zp8497586rq

News News Studium Studium Čeština Tschechisch Semináře Seminare Kultura Kultur Blog Blog Cestování Reisen Ahoj.info interview Ahoj.info Interview Stáže & práce Praktikum & Arbeit Dobrovolnictví Freiwilliges Engagement Němčina Deutsch Stipendia Stipendien