Německé spolkové země

9. 10. 2012

Kde v Německu najdeš nejlepší hudební scény? Která země vede v pořadí patentů? Kam zajet, když se chceš kochat krásami přírody? Co musíš v jednotlivých spolkových zemích ochutnat?

Bádensko-Württembersko (Baden-Württemberg) leží na jihovýchodě Německa, hlavním městem je Stuttgart. Tato země je jedničkou mezi evropskými centry špičkových technologií, proslavili ji konstruktéři a vynálezci jako Gottlieb Daimler, Carl Benz a Robert Bosch. Pokud studovat technické obory, tak tady: Bádensko-Württembersko má nejvíce nahlášených patentů. A další důvody, proč si tuto spolkovou zemi zamilovat? Například díky Bodamskému jezeru, historickým městům nebo báječnému vínu.

Bavorsko (Bayern) je největší spolkovou zemí. Hlavním městem je Mnichov. Oktoberfest, zámek Neuschwanstein a krása Alp sem láká více zahraničních turistů než kterákoliv jiná spolková země. Bavorsko je země piva, kožených kalhot, Bayernu Mnichov, ale i hospodářství a kultury. Krásná města, příroda, množství příležitostí... Bavorsko je zkrátka ideálním místem pro dovolenou i studium.

Berlín je hlavním městem Německa. K vidění je zde mnoho a atmosféra je jen stěží popsatelná. Vždyť zde se tvořily dějiny! Berlín je lákadlem díky své kulturní scéně a pulzujícímu životu: Muzejní ostrov (Museumsinsel) je největším muzejním komplexem v Evropě, zabavit tě mohou Berlínští filharmonici (Berliner Philharmoniker) a na 150 scén. Vědomosti si můžeš rozšířit na 20 univerzitách a vysokých školách. Nejen díky filmovému festivalu Berlinale a skvělým tureckým kebabům je Berlín světový.

Braniborsko (Brandenburg) obklopuje hlavní město Německa. Země je poměrně řídce osídlená, zato krajina je plná jezer a lesů. Braniborsko patřilo k nejdůležitějším územím Pruska, proto se zde nacházejí pravé architektonické skvosty. Hlavní město Braniborska Postupim (Potsdam) je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Německa.

Brémy (Bremen) jsou nejmenší spolkovou zemí. Skládá se z města samotného a 60 km vzáleného přístavu Bremerhaven. Brémy byly významným hanzovním městem a dodnes se zde vše točí kolem moře a lodní dopravy. Symbolem města je socha Brémských muzikantů (Bremer Stadtmusikanten), zvířátek známých z pohádky bratří Grimmů.

Dolní Sasko (Niedersachsen) se rozkládá od pobřeží Severního moře až po pohoří Harz. Lidé zde mluví údajně nejčistější němčinou. Tato země se chlubí krásnými ostrovy, automobilovou značkou Volkswagen a hlavním městem - Hannoverem - s bohatou historií. Dvakrát do roka se tu konají světové veletrhy: Hannover Messe a veletrh informačních technologií CeBIT.

Durynsko (Thüringen), nazývané jinak zeleným srdcem Německa, skýtá nepřeberně možností k aktivní dovolené. Významné je také kulturní dědictví této země - ve Výmaru (Weimar) působili Schiller a Goethe, na hradě Wartburg překládal Luther bibli. A komu při poznávání Durynska vyhládne, může ochutnat zdejší bílé klobásky.

Hamburk (Hamburg) je staré hanzovní město s největším přístavem Německa. Staře to zde ale vůbec nevypadá! Hamburk je moderní město, centrum vědy a médií. Především turisti si oblíbili zábavní čtvrť St. Pauli. Na svou proslulou kulturní scénu jsou obyvatelé Hamburku právem hrdí.

Hesensko (Hessen) je nenápadná zemička s hlavním městem Wiesbaden. Daleko známější je město Frankfurt nad Mohanem, díky kterému je tato země důležitým dopravním uzlem. Ve Frankfurtu se totiž nachází největší letiště Německa. Kromě něj zde můžeš vidět nejvyšší budovy, nejvíce bank, a dokonce zde sídlí i Evropská centrální banka.

Šlesvicko-Holštýnsko (Schleswig-Holstein) je nejsevernější spolkovou zemí. Říká se, že lidé jsou tu spolehliví a upřímní. Návštěvu si zaslouží například přístav ve Flensburgu.

Meklenbursko-Přední Pomořansko (Mecklenburg-Vorpommern) je častým výletním cílem milovníků vodních sportů. Množství řek a jezer a hlavně přístup k Baltskému moři zajišťuje této zemi příliv peněz z turistického ruchu. Ať už preferuješ dovolenou aktivní nebo odpočinkovou, tato spolková země má rozhodně co nabídnout.

Porýní-Falc (Rheinland-Pfalz) je země s bohatou historií a bohatou vinařskou tradicí. Už Římané tady zakládali své vinice a města. Touto oblastí protékají řeky Rýn a Mosela, na jejichž březích najdeš romantické hrady. Pokud se zajímáš o historii, je tato spolková země tím správným cílem.

Sársko (Saarland) leží na hranici s Francií, a dříve dokonce k Francii patřilo. K Německu se Sársko definitivně přičlenilo až referendem v roce 1957. Francouzská kultura ovlivnila kuchyni i životní styl této země.

Severní Porýní-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen) je nejlidnatější spolkovou zemí Německa. Hlavním městem je Düsseldorf, ale důležitou roli hraje v tomto regionu také Kolín nad Rýnem. Porýní bylo dříve především průmyslovou oblastí. Dnes nabývá na významu i sektor služeb a cestovní ruch. Dopravní nadšence jistě potěší visutá dráha ve Wuppertalu.

Regionen Tschechiens

9. 10. 2012

Wie viele Regionen umfasst Tschechien und welche Sehenswürdigkeiten, Städte und Veranstaltungen solltest du unbedingt besuchen?

Tschechien umfasst drei historische Länder: Böhmen, Mähren und Schlesien (Čechy, Morava, Slezsko). Im Zusammenhang mit dem EU-Beitritt wurde in der Tschechischen Republik eine Verwaltungsreform durchgeführt, die seit 2001 auch wesentliche Veränderungen in allen Verwaltungsbereichen mitgebracht hat. Die neu entstandenen Gebiete heißen „kraje" und können ins Deutsche mit dem Begriff „Region" oder „Bezirk“ übersetzt werden. Jede der 14 Regionen hat ihren eigenen Verwaltungssitz. Eine der Regionen ist die Landeshauptstadt Prag.

Was gibt es Sehenswertes in den Regionen? Besuche ihre Webseiten und finde es heraus!

Jihočeský kraj (Region Südböhmen) - http://www.jiznicechy.cz/de-CZ/hauptseite.html
Jihomoravský kraj (Region Südmähren) - http://www.jizni-morava.cz/?lang=3&tpl=60
Karlovarský kraj (Region Karlsbad) - http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/de/Seiten/default.aspx
Královéhradecký kraj (Region Königgrätz) - http://www.kralovehradeckyregion.cz/de/default.htm
Liberecký kraj (Region Reichenberg) - http://www.liberecky-kraj.cz/de/
Moravskoslezský kraj (Region Mähren-Schlesien) - http://www.msregion.cz/de/
Olomoucký kraj (Region Olmütz) - http://www.ok-tourism.cz/de, http://www.olomoucky-kraj.com/?l=4
Pardubický kraj (Region Pardubice) - http://www.pardubickykraj.cz/die-region-pardubice
Plzeňský kraj (Region Pilsen) - http://www.turisturaj.cz/de
Praha (Prag) - http://www.praguewelcome.cz/de/
Středočeský kraj (Region Mittelböhmen) - http://middleczech.kr-stredocesky.cz/?page_id=2225
Ústecký kraj (Region Aussig) - http://www.kr-ustecky.cz/DE/
Vysočina (Region Hochland) - http://www.region-vysocina.cz/de
Zlínský kraj (Region Zlin) - http://www.vychodni-morava.cz/de/

Viel zu den Regionen findest du auch unter http://www.czech.cz/de/Rund-um-CZ/Fakten-uber-CZ/Geographie.

Semináře Seminare Cestování Reisen Ahoj.info interview Ahoj.info Interview Kultura Kultur News News Němčina Deutsch Studium Studium Čeština Tschechisch Dobrovolnictví Freiwilliges Engagement Blog Blog Stipendia Stipendien Stáže & práce Praktikum & Arbeit